Każdy, kto planuje wybudować lub wykonać generalny remont budynku, z pewnością słyszał o różnych sposobach izolacji cieplnej. Najczęściej pojawiają się dwa terminy – znana od wielu lat wełna mineralna, a także coraz popularniejsza izolacja natryskowa pianką poliuretanową (PUR). Pierwsza z nich jest tradycyjna i stosowana była już od wielu lat. Druga z kolei jest młoda i na rynek weszła dopiero kilka lat temu, jednak słyszy się o niej coraz więcej, jako o świetnej alternatywie dla wełny mineralnej.
Czym więc różnią się te dwie metody i która z nich jest lepsza?
Postaramy się w jasny sposób wytłumaczyć wszystkie najważniejsze kwestie, które ułatwią Ci wybór najlepiej odpowiadającego Ci rozwiązania.
Sposób aplikacji wełny mineralnej i pianki PUR
Podczas każdej budowy należy zwracać uwagę na to, aby prace postępowały w miarę sprawnie. Jeśli podczas decydowania o założeniu ocieplenia przy pomocy wełny mineralnej, możesz liczyć się z kilku- lub kilkunastodniowym czasem oczekiwania na zakończenie tego rodzaju robót. Dodatkowo wiele czasu zajmuje zapychanie powstałych luk, szczelin czy mostów termicznych.
W przypadku ocieplania pianką poliuretanową czas ten jest znacznie krótszy, bowiem dwie osoby podczas ośmiu godzin pracy mogą założyć nawet 250m2 izolacji natryskowej (w przypadku wełny to jedynie 50m2). Niewątpliwym atutem jest również fakt, że pianka poliuretanowa przy kontakcie z powietrzem zwiększa swoją objętość, trwale przylegając do podłoża oraz wypełniając wszystkie szczeliny i luki.
Właściwości izolacyjne
Wełna mineralna przez pewien czas po montażu utrzymuje stosunkowo wysokie parametry izolacji termicznej (jeśli jest prawidłowo założona). Jednak po pewnym czasie właściwości te słabną, ponieważ po wpływem wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych materiał ten osiada, przez co traci swoje parametry.
Pianka PUR (poliuretan) jest tworzywem synetycznym, co umożliwia uzyskanie wysokich właściwości cieplnych przez długi czas. Nie przepuszcza on wilgoci, dzięki specjalnej budowie komórek, wypełnionych powietrzem. W rezultacie mimo upływu lat nie zmienia swojej struktury, nawet w przypadku narażenia na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dodatkową zaletą izolacji natryskowej pianką poliuretanową jest także jej wysokie parametry bariery akustycznej.
Zastosowanie
Jeśli zdecydujesz się na założenie ocieplenia przy wykorzystaniu wełny mineralnej, koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, gdzie będzie ona zakładana. Materiał ten bowiem jest stosunkowo ciężki (na metr sześcienny jest to 12-65kg, w zależności od typu). Należy pamiętać również o nasiąkaniu waty, co dodatkowo zwiększa jej ciężar. Dlatego też ten typ izolacji nie jest polecany w miejscach, gdzie niewskazane jest nadmierne obciążenie konstrukcji.
W tej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pianka PUR zakładana metodą natryskową. Zakres, obejmujący jej ciężar to od 7 do 14 kilogramów na metr sześcienny. Jest to ogromna różnica, dzięki której materiał ten polecany jest do wszystkich typów zastosowań, zarówno na dachy, ściany czy fundamenty.
Chyba każdy, kto uważnie przeczytał powyższe zestawienia zgodzi się, że wełna mineralna była dobra wtedy, kiedy nie było lepszych materiałów. Dzisiaj jednak powoli zostaje wypierana przez natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową, wyróżniającą się znacznie lepszymi parametrami technicznymi oraz łatwością montażu.