Porównanie ocieplania pianką i styropapą

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele różnych metod izolacji termicznej dachów, ścian i innych konstrukcji. Wśród nich niezwykle popularne jest ocieplanie pianką poliuretanową czy styropapą. Zarówno pierwsza, jak i druga substancja znana jest z wysokich parametrów izolacyjnych. Warto więc zastanowić się, która z nich lepiej sprawdzi się bez względu na konstrukcję, która ma zostać ocieplona.

W przypadku tego rodzaju prac najważniejszą cechą jest zdecydowanie odporność na przeciekanie. Jak wiadomo, styropapa dostępna jest w sprzedaży w postaci płatów o różnej wielkości. Podczas jej zakładania należy trwale połączyć poszczególne elementy. Jednak po jakimś czasie niskie temperatury powodują kurczenie się materiału. To z kolei sprawia, że pojawiają się niewielkie szczeliny, poprzez które może wnikać wilgoć.

Jednocześnie w przypadku powstania tego rodzaju szczelin, powstają tak zwane mosty termiczne. Przyczyniają się one do znacznych strat ciepła w budynku.

Izolacja natryskowa pianka poliuretanową natomiast jest metodą, która tworzy jednorodną strukturę na powierzchni np. dachu. Oznacza to, że nie ma ona żadnych połączeń, które mogłyby być źródłem przecieków. Dodatkowo pianka PUR nie ulega kurczeniu ani innym przekształceniom, dzięki czemu mamy pewność, że ich parametry izolacyjne nie ulegają zmianie. Nie tworzą się także mosty termiczne.

Inną, znaczną różnicą między wspomnianymi metodami ocieplenia jest sposób zakładania. Styropapa dostępna jest w postaci płyt. Aby więc założyć izolację np. dachu, należy najpierw wyrównać jego powierzchnię, a następnie łączyć ze sobą kolejne elementy. W miejscach, gdzie następuje załamanie powierzchni (np. kominy czy przewody wentylacyjne), trzeba dociąć odpowiednich wymiarów płyty i łączyć je w odpowiedni sposób. Jest to dość czaso- i pracochłonny proces.

Zupełnie inaczej wyglądają izolacje natryskowe. Dzięki wykorzystaniu specjalnego pistoletu wysokociśnieniowego ocieplanie jest wyjątkowo szybkie. Jednocześnie nierówności nie stanowią żadnej przeszkody.

Jakkolwiek popularność styropapy i pianki PUR jest dziś porównywalna, to jednak na podstawie powyższego zestawienia możemy wnioskować, że pianka poliuretanowa niedługo stanie się najczęściej wykorzystywanym sposobem na ochronę termiczną budynków.

Biuro obsługi klienta

Kłopot 10,
88-110 Kłopot
+48 790 283 997
biuro@mochalski.pl
Facebook Google+ YouTube