Pianka poliuretanowa

W ostatnim czasie coraz częściej stosowane są izolacje natryskowe, pozwalające na skuteczne ocieplanie pianką poliuretanową wybranych powierzchni lub pomieszczeń. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to metoda niezwykle szybka i niezawodna. Jednocześnie generuje stosunkowo niskie koszty. Co prawda, metodę tę wykorzystuje się już od lat 50. ubiegłego wieku, jednak dopiero w ostatnich latach dostrzeżono jej liczne zalety.

Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami o samej piance PUR, jej zaletach, a także technice izolacji natryskowej.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Krótko mówiąc, pianka PUR to tworzywo sztuczne, powstające w wyniku wymieszania dwóch komponentów. Jednym z nich jest materiał o właściwościach katalizujących. Drugi natomiast jest mieszaniną izocyjanianów (utwardzaczy). Gotowe tworzywo powstaje wskutek połączenia tych dwóch substancji w głowicy wysokociśnieniowej. Następnie PUR przez pewien czas pęcznieje i sztywnieje, co jest efektem gwałtownych reakcji chemicznych i fizycznych. Po zakończeniu procesu sztywnienia otrzymujemy niezwykle wytrzymałą powłokę, zapewniającą solidną izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną.

Typy pianki PUR

Materiał izolacyjny, o którym mowa w tym artykule, dzieli się na dwa rodzaje – zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową.

Pierwsza z nich charakteryzuje się szczególną wytrzymałością na wilgoć i powietrze i twardością. Osiąga się te właściwości dzięki dużej gęstości (obejmujących przedział 35 – 60 kg/m3). Dlatego też jest odmianą najczęściej stosowaną w budownictwie.

Poliuretan otwartokomórkowy natomiast jest wariantem o niższej gęstości. Właściwość ta przekłada się na wydajność tego materiału, która jest zdecydowanie większa niż materiał zamkniętokomórkowy. Jednocześnie jest bardzo lekka, dzięki czemu nie obciąża tworzonej konstrukcji. Dlatego też często stosuje się ją podczas ocieplania dachów i poddaszy.

Zalety izolacji natryskowych

Ocieplanie pianką poliuretanową jest uważane za bezkonkurencyjną technikę izolacyjną. Na opinie te składa się wiele czynników. Wymienić można chociażby następujące cechy:

  • niezwykle sprawny montaż – dzięki metodzie natryskowej pistoletem z wysokociśnieniową głowicą pokrycie ścian czy dachu pomieszczenia lub domu przebiega zdecydowanie szybciej, niż w przypadku ocieplania wełną mineralną,
  • trwała izolacja termiczna, a także akustyczna, która nie traci swoich właściwości przez cały okres użytkowania,
  • odporność na korozję, grzyby, bakterie, a także różnego rodzaju szkodliwe substancje,
  • dokładne wypełnienie danej powierzchni, nawet w przypadku nierówności oraz szczelin,
  • materiał ekologiczny, nietoksyczny i hipoalergiczny,
  • niepalność,
  • ograniczanie strat energii powstałych w pomieszczeniu,
  • możliwość stosowania w budynkach oraz na zewnątrz.

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Jasne określenie zastosowań pianki poliuretanowej w budownictwie jest niemal niemożliwe. Rozciąga się ono bowiem na każdy typ budynku, a także poszczególne jego elementy. Izolacje natryskowe stosuje się bowiem podczas tworzenia fundamentów, ścian, dachów, poddaszy czy elewacji. W przypadku budynków już istniejących metoda natryskowa służy do docieplania np. założonej już wełny mineralnej – powstałych z upływem lat szczelin czy mostków termicznych.

Pianka PUR stosowana jest również do uszczelniania niektórych elementów budynków – ościeżnic drzwiowych czy okiennych, podłóg, instalacji c.o. oraz wodno-kanalizacyjnych.

Innym zastosowaniem tego materiału jest również zabezpieczenie metali przed korozją, a także drewna przed pleśnieniem.

Biuro obsługi klienta

Kłopot 10,
88-110 Kłopot
+48 790 283 997
biuro@mochalski.pl
Facebook Google+ YouTube